Nie, lasery różnią się skutecznością działania, która zależy od długości fal, czasu trwania impulsu, średnicy promieniowania na skórę itp. Najwyższą skutecznością cechują się lasery diodowe, dzięki którym po kilku zabiegach odrastanie włosów praktycznie zanika. Fala laserów diodowych wnika w naskórek na głębokość dwóch milimetrów, co skutecznie niszczy mieszek włosowy. Oprócz swojej bardzo wysokiej skuteczności, metoda ta jest także całkowicie bezpieczna, gdyż działanie lasera nie wpływa na funkcjonowanie organizmu.
Fale świetlne lasera mają jednorodną długość fali i skupioną wiązkę promieniowania. Skuteczność depilacji laserem diodowym wynosi 95%, co oznacza, że pozostaje tylko 5% włosków, najczęściej jasnych, cienkich i niewidocznych. IPL nie jest laserem, choć często jest nim błędnie nazywany. Jest to naświetlanie lampą ksenonową zawartą w tych urządzeniach, co jest bez porównania mniej skuteczne niż laser. Istotną wadą urządzeń IPL jest także fakt, iż wysyłają one różne długości fal, powodując rozgrzewanie sąsiadujących tkanek i uczucie dużego dyskomfortu.
Laser diodowy Vectus jest pierwszym na świecie laserem, który usuwa również włosy jasne i rude. Nie jest natomiast skuteczny w przypadku włosów siwych. Pamiętać należy, że chodzi o kolor włosów w miejscu przeznaczonym do depilacji.
Nie. Istnieją przeciwskazania do zabiegów depilacji laserowej. Możemy je podzielić na trwałe oraz czasowe.
Szczegółowe informacje na stronie o przeciwskazaniach.
Włosy znajdują się w różnych fazach wzrostu:
Podczas depilacji laserowej zniszczone zostają tylko włosy, które są w fazie anagenu. W tej fazie w danym momencie znajduje się ok. 30% włosów. Kolejne włoski, które wejdą do tej fazy, zostaną zniszczone podczas kolejnych zabiegów.
Liczba zabiegów depilacji laserowej jest sprawą bardzo indywidualną, zależy od partii ciała, na której wykonujemy zabieg, ilości włosków oraz typu skóry. Najczęściej zabieg nalży powtórzyć co najmniej 3-4 razy, czasem wskazane są jeszcze 1-2 zabiegi dla uzyskania pełnego efektu. Pomiędzy zabiegami, w zależności od partii ciała, zachowujemy przerwę od 4-8 tygodni. Po serii zabiegów zostaje usunięte ok. 90% włosów (przy ciemnych włosach). Pozostały procent to włosy jasne i delikatne, które praktycznie pozostają niewidoczne.
Na ten temat krążą różne opinie. Wynika to z faktu, iż stopień odczuwania bólu u każdego jest inny. Zabieg może być nieco bardziej bolesny dla osób z bardzo gęstymi czy kręconymi włosami, oraz osób z ciemną karnacją. Jest to jednak ból umiarkowany, zazwyczaj określany jako pieczenie lub szczypanie. Osoby wyjątkowo wrażliwe na ból mogą stosować przed zabiegiem maść powodującą znieczulenie miejscowe.
Laser diodowy bardzo dobrze sprawdza się u mężczyzn, ponieważ najczęściej mają oni mocne i grube włosy, na które laser silnie oddziałuje. Dzięki temu usuwanie zbędnego owłosienia jest wyjątkowo skuteczne. Panowie najczęściej usuwają owłosienie na klatce piersiowej, plecach, karku, a także na dłoniach lub stopach.